Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat!

28. 07. 2017 8:48:36
Pro jisté chování skupiny lidí se vžilo přirovnání, chovají se jako stádo ovcí. Asi tomu tak bude. Jinak by se toto přirovnání tolik nevžilo. Stádo ovcí jde někdy samo za svým cílem, tedy především za potravou.

Pokud se nějak rozptýlí, je k dispozici hbitý ovčácký pes, který se vše snaží urovnat a dostat stádo pod kontrolu. O tom, kde se bude spásat asi rozhoduje pasák, tedy bača. Ten stádo navádí tam, kam potřebuje, kde se mu to hodí. Vůbec v tom nejsem odborník, ovce znám jen z pohledů na spásané louky a vše dovozuji z toho jak to vidím.

V současné době jsem s kolegou řešil nějaké problémy související s reklamou. Tedy spíše s tím, že určitý typ reklamy, může být dle našeho názoru neetický, brutální až konkurenci nemravně poškozující. Doba je holt taková. Ne vždy se s tím dá něco dělat. Co není trestné je dovolené a v některých oblastech se tzv. obvyklosti teprve vytvářejí. Oblast reklamy tam možná patří.

Ovečky nekupujte si auto toho druhého, vznikne vám z toho škoda!

Tuším, že před nějakou dobou se v rámci reklamy hašteřily dvě největší tuzemské automobilky. Tuším, že z toho byl mediální šum a mám ten pocit, že se vše nějak urovnalo a agresivní typ reklamy zmizel. Nebylo to ale asi dílem obvyklosti, že by si jeden uvědomil, že jeho reklama odporuje korektním zvyklostem, nebo dokonce, že by přestřelil. Je to jasné. Oba subjekty nepochybně věnují obrovské prostředky do reklamy. Ten, kdo by reklamu, kterou druhý považuje za neetickou soustavně zveřejňoval, by mohl přijít o nemalé příjmy z kapsy druhého. Jde prostě o peníze. Každý, kdo se cítí být bačou, chce to stádo táhnout na svou stranu. Výsledkem je, že ta hlavní, největší stáda v tomto oboru jsou dvě a zase to nějak funguje.

Jsem já ten důležitý člověk, ovečka na druhé straně?

Také jsem si včera všimnul další reklamy. Jeden velký server, zabývající se zprostředkováním ubytování hlásí: „je důležité, když na druhé straně je konkrétní člověk...“. Donutilo mně to k zamyšlení, kdo tou druhou stranou je. Je to ten konzument reklamy, ta ovečka tedy já, která se požene za svým bačou a reklamní billboard – ovčácký pes, ji tam nasměruje. Nebo je tím myšlen člověk na straně toho serveru, tedy ten bača. Tam ale žádný člověk není. Jako ovce jsem si to vyzkoušel. Na obrazovce nebo monitoru je jen formulář, který vyplníte, někdy i pošlete peníze a pak už jen očekáváte, že až navštívíte ono místo ubytování, že tam opravdu nějaký člověk bude. Vypadá to velmi pohodlně. Mně osobně se už stalo, že tam nebyl a ani telefonní číslo, které jsem předem dostal, nefungovalo. Cítil jsem se trochu oklamán a tomu člověku na druhé straně jsem to nemohl říct.

Ovečko, nechoď se stříhat k Novákovi, ten ti uřízne hlavu!

No a další server, který mne zaujal, nabízí a nenabízí služby, provádí a neprovádí služby. Podniká a nepodniká v činnosti, kterou vlastník a provozovatel serveru má u úřadů registrovánu v předmětu činnosti. Že se tomu nedá rozumnět ? Ano, také tomu nerozumím. Tento server svou brutální reklamou v rádiích vyzývá ovečky, aby šly za ním a nechodily do realitní kanceláře, protože tam je okradou o balkón, o peníze apod. My, server, zajistíme či přímo uděláme vše, co potřebujete a při tom nejsme to co oni, tedy realitkou. My jsme jen server, který se nezpovídá ani spotřebiteli ani Čoice ani živnosťáku. Ovečky chtějí být asi klamány. Realitkou jsou, vyplývá to z veřejně dostupných listin, které ale ovečka nechce vidět.

To, že někdo umí službu poskytnout levně je standardní konkurenční postavení. To, že někdo ale službu nabízí tak, že říká nechoďte ke konkurenci, tam vás okradou, nepovažuji za standardní a etickou reklamu.

Svět a ovečky chce být klamán.

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat. Žijte jen v onlajnu. Blíží se doba, kdy budeme očipováni. Čip nám umožní nakoupit v centrálním skladu všech potravin, tedy se napást. Čip – ovčácký pes nás pustí pouze tam, kde to pro nás bude bača považovat za bezpečné. Čip nám umožní takovou zdravotní péči, kterou si zasloužíme a kterou nám vydavatel čipů – bača přidělí. Podobně tomu bude s pořízením bydlení a tak dále a tak dále. Možná to vše směřuje k tomu, že bude jeden centrální server, který bude ovládat jeden velký bača. Pokud budeme ovcemi a nenastane něco přelomového, tak to skoro vypadá, že by tento nesmysl mohl fungovat. Nakročeno k tomu máme.

Jaroslav Novotný

Autor: Jaroslav Novotný | pátek 28.7.2017 8:48 | karma článku: 13.17 | přečteno: 347x

Další články blogera

Jaroslav Novotný

Nákup a prodej nemovitosti: S realitkou nebo bez realitky

S rozvojem elektronického obchodování se i na trhu s nemovitostmi vyprofilovaly služby, které nabízejí obdobné či totožné služby jako klasické realitní kanceláře, přestože klientům sdělují, že vlastně realitkou nejsou.

15.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 635 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Konečně recept jak srazit ceny nemovitostí

Odborníci se přou, zda jsou již ceny nemovitostí na vrcholu či ještě porostou. Jedna statistika stíhá druhou. Ceny nových bytů v Praze 3 vzrostly za jeden rok snad více jak o 25%. Jinde ještě více nebo o trochu méně.

21.6.2017 v 16:45 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 999 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Prodej bez provize, s provizí, služby zdarma?

Realitní zprostředkovatelé lákají klienty na různé slogany. Často se v současnosti objevují marketingová lákadla na téma prodej bez provize, bez realitky, tržní odhad zdarma apod.

2.5.2017 v 13:14 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Heller

Je třeba otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 476 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 97 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 658 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 539 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 703

Vystudovaný inženýr na stavební fakultě ČVUT, obor konstrukce doprava. V roce 1990 jsem spoluzaložil firmu RAK, ve které působím dodnes. Zabýváme se službami v oblasti nemovitostí. Odborně působím na Institutu oceňování majetku při VŠE, dále na BIVŠ a několik let jsem prezidentem Asociace realitních kanceláří ČR.

http://www.rak.cz

http://www.spravujemenemovitosti.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.