Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rovnou, jo tady rovnou,... to ti říkám rovnou.... .

1. 03. 2016 0:00:00
Když se věci neříkají rovnou, tak jak jsou, mohou vznikat různé negativní emoce, domněnky, časové i ekonomické ztráty, často se můžeme motat v bludném kruhu, přidělávat si práci, či se vystavit riziku postihu.

Před několika dny jsem dostal z mailové adresy <pruzkum@cz.ey.com> žádost, zda bych se nezúčastnil vyplněním dotazníku průzkumu „Kam kráčíš, Česká republiko aneb ČR za 25 let“. Pod žádostí je uvedeno jméno, které má iniciály M.S. Nevím, zda si mohu dovolit celé jméno uvést a tak píši jen začáteční písmena jména a příjmení této dámy. V textu oslovení je uvedeno toto:

Nechceme se však jen ohlížet za minulostí a také nechceme slavit sami. Proto jsme se rozhodli, že oslovíme VÁS – přední české odborníky, zástupce firem i veřejné správy, ale také zástupce mladé generace – a zeptáme se spolu s Vámi „Kam kráčíš, Česká republiko?".

Jméno pisatelky tohoto mailu mne na vzdor textu mailu naopak donutilo ohlédnout se do minulosti. Z osobního setkání s touto dámou právě před 25 lety mám v sobě jistou hořkost. Možná i neobjektivně, ale znáte to. Bylo to asi v roce 1991, v začátcích novodobé podnikatelské éry. Do naší, na dnešní poměry improvizované kanceláře, přišla pohledná dáma. Sdělila nám, že přichází ze zahraničí, že si chce koupit nějaký dům v Praze, nejlépe činžovní. V době prvních restitucí byla nabídka omezená, ale přesto jsme několik dní projížděli Prahou a prohlíželi nabízené nemovitosti. Pohledná dáma mně kladla odborně dotěrné otázky z oblasti práva, daní, oceňování apod. Vypadalo to tak, že jeví opravdový zájem a že uděláme tzv. velký kšeft. Velý obchod jsme neudělali. Byl to buřt na provázku. Dáma se odmlčela. Slovy Michala Tučného - prostě tě pic a nehledej mě víc. Neodmlčela se ale veřejnosti a to jako jako „cz.ey.com“. Tedy tehdy ještě ne „com“. Posléze začaly v odborném tisku vycházet statě o tom, jak v této pionýrské době nakupovat nemovitosti, jak to na trhu chodí po právní stránce, po stránce daní atd. Podpis M.S. z E.Y. Trochu mně vše zhořklo. Mám rád, když se věci řeknou rovnou. Dlouhodobě to pěstuje dobré vztahy a důvěru. Myslím, že bych s informacemi a vědomostmi, které jsem v té době měl, nezacházel jinak než tak, že bych se o ně podělil. Připadal jsem si oklamán a řekl si, že jsem asi hodně naivní a nezkušený, neboť to tak ve velkém světě asi chodí. Prostě zelenáč. A nemýlil jsem se.

Za pár měsíců na to, navštívili naši kancelář dva muži v oblecích s žádostí o cenovou konzultaci při rozhodnutí o koupi, tuším že hotelu. Že by to byla zase nějaká lest ?

Již trochu vyškolen, jsem vedl diskusi tak, že pánům nezbylo nic jiného než se identifikovat a kápnout božskou. Byli to oceňovatelé jedné A.A. oceňovací nadnárodní firmy a zpracovávali posudek pro jednu banku, financující tento obchod. Protože to neřekli rovnou, tak jsem je ve vší slušnosti vypoklonkoval.

Před několika dny byly v ranních hodinách vysílání ČRo dvě hlavní zprávy. Bude souzen Krejčíř a Česká obchodní inspekce odhalila podvodníka z realitami, který po klientech požadoval exkluzivní smlouvu, zřejmě lstí. Neřekl to klientům rovnou. Hrozí mu vysoká pokuta. Tak se mi hned a znovu vybavily ony historky. Jestli pak by dnes Česká obchodní inspekce nevyhodnotilarovnou, že přístup pohledné dámy a dvou pánů v oblecích lze hodnotit jako nekalou obchodní praktiku ?

Nechci ve věci realitního podvodníka dělat soudce, nemám informace a nejsem ani kompetentní. Možná jsem i neobjektivní, ale znáte to. Ze zprávy v rozhlase, určené veřejnosti, jsem si vzal to, že chce-li realiťák exkluzivitu, hrozí že je to asi podvodník. Neřeklirovnouzda nekalostí je podle nich exkluzivita, či nekale exkluzivitu podvodník lákal. Exkluzivitu v těchto souvislostech chápu jako výhradní poskytnutí služby. To je přece celkem normální. Prodávám-li auto, nemohu ho dát do deseti bazarů. Jedny boty mi takérovnouneopraví ve více opravnách, deset letadel vedle sebe nedoletí do Ameriky rychleji než jedno. A aby smlouvu pro klienta vypracovalo více advokátů, ale jen jeden z nich dostal zaplaceno, si už vůbec neumím představit.

Bylo by lepší, kdyby v rozhlase stručně řeklirovnou, co ten podvodník podvodného udělal. Bylo by to hned jasné a nevyvolávalo by to zbytečné emoce, dezinformace a domněnky. A tak mám pocit, že za 25 let jsme dospěli do stavu, kdy se nenosí říkat věcirovnou. Kdyby se spousta věcí řekla rovnou, mnoha lidem by ubyla zbytečná práce, média by neměla tolik záhadných témat, úřady zabývající se trestáním přestupků by neměly co dělat, ubylo by prostoru s neověřenými a neúplnými zprávami, neměli bychom třeba takové náklady, možná by se asi ale někomu zmenšil reklamní prostor. Vychází tak najevo, že si možná v příštích dvacetipěti letech budeme stále namlouvat a neříkatrovnou.Že z tygra uděláme domácí milou kočičku, že byrokracie je ve prospěch občana a neprospěšná těm, kteří ji vytvářejí. Že peníze jsou zbytečné a banky už budou prostému lidu jen přidělovat zboží a služby nebo že svoboda, nezávislost a demokracie spočívá v tom, že budeme řízeni osvíceným „Centrem“, které chce pro nás jen to dobré. Možná by bylo pro budoucno lepší, kdyby někteří z nás a z „Centra“, řeklirovnou, o co jim jde. Mohla by se nám, zelenáčům, ta příští pětadvacítka dříve projasnit.

Autor: Jaroslav Novotný | úterý 1.3.2016 0:00 | karma článku: 0.00 | přečteno: 83x

Další články blogera

Jaroslav Novotný

Nákup a prodej nemovitosti: S realitkou nebo bez realitky

S rozvojem elektronického obchodování se i na trhu s nemovitostmi vyprofilovaly služby, které nabízejí obdobné či totožné služby jako klasické realitní kanceláře, přestože klientům sdělují, že vlastně realitkou nejsou.

15.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 635 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat!

Pro jisté chování skupiny lidí se vžilo přirovnání, chovají se jako stádo ovcí. Asi tomu tak bude. Jinak by se toto přirovnání tolik nevžilo. Stádo ovcí jde někdy samo za svým cílem, tedy především za potravou.

28.7.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Konečně recept jak srazit ceny nemovitostí

Odborníci se přou, zda jsou již ceny nemovitostí na vrcholu či ještě porostou. Jedna statistika stíhá druhou. Ceny nových bytů v Praze 3 vzrostly za jeden rok snad více jak o 25%. Jinde ještě více nebo o trochu méně.

21.6.2017 v 16:45 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 999 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Prodej bez provize, s provizí, služby zdarma?

Realitní zprostředkovatelé lákají klienty na různé slogany. Často se v současnosti objevují marketingová lákadla na téma prodej bez provize, bez realitky, tržní odhad zdarma apod.

2.5.2017 v 13:14 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

"Milý Andreji": silně provokativní blog, čtení jen na vlastní nebezpečí!

Píšu Ti, chlapče, páč mi děláš starosti. Fakt. Některé lidi netlačíš v botě, ale na mozku. Vrtáš jim hlavou ve dne v noci. Mají z toho velké hlavy. A pak je potíž sehnat čepici. A zima na krku, že jo.

19.10.2017 v 21:00 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 547 | Diskuse

Marek Valiček

Radost jen tak. Třeba na gumě.

"...tak jsem koupila takovej ten balonek na gumě, pastelky a rumový pralinky, zabalila, odnesla na poštu a snad to vyjde."

19.10.2017 v 13:01 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 547 | Diskuse

Jana Slaninová

Domácí recepis proti bolesti hlavy

Jsou dny, kdy vás bolí hlava. Přes den se na lidi vrhají informace jako hladové lišky na králíčky. A v důsledku se hlava brání bolestí a nebo pnutím. A co ji prostě vypnout? Alespoň na chvíli.

19.10.2017 v 12:01 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 236 | Diskuse

Bedřich Marjanko

Malé předvolební zamyšlení

Naše vlast opět žije volbami. Politici se navzájem osočují, podávají žaloby, a hlavně slibují vše možné i mnohdy nemožné. I zdejší blogy se většinou zabívají tímto tématem, což pochopitelné. Dovolím si k tomu i já napsat pár řádků

19.10.2017 v 11:01 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 450 | Diskuse

Vladimír Aim

Zase osudová kampaň - a zas mám pocit, že jsem za blbce

Česká volební kampaň je svérázně nudná; opakují se patetické výkřiky o „osudovosti“ (jako vždy), znovu kandidují strany a osoby nehodící se ani na ponocné a opět slyšíme jen o něco o zemských škůdcích a nesvéprávné konkurenci.

19.10.2017 v 10:19 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 703

Vystudovaný inženýr na stavební fakultě ČVUT, obor konstrukce doprava. V roce 1990 jsem spoluzaložil firmu RAK, ve které působím dodnes. Zabýváme se službami v oblasti nemovitostí. Odborně působím na Institutu oceňování majetku při VŠE, dále na BIVŠ a několik let jsem prezidentem Asociace realitních kanceláří ČR.

http://www.rak.cz

http://www.spravujemenemovitosti.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.