Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze za každou cenu

29. 12. 2015 10:05:58
Peníze za každou cenu vydělat i utratit. Pod heslem této strategie je lidský mozek schopen potlačit zdravý selský rozum a vyplodit někdy sebezáhubné aktivity a absurdnosti.

Před několika dny jsem si cestou v autě vyslechl v rádiu rozhovor s jedním bývalým politikem. Moderátorka se ho ptala, zda necítí střet zájmů v tom, že jako bývalý pravicový politik a současný člen pravicové strany nyní spoluvlastní firmu, která má v podnikatelském plánu profitovat na realizaci elektronické evidence tržeb. Tu prosazje současná vláda, vůči které je jeho strana v opozici. Strana, již je členem, dokonce považuje boj proti zavedení elektronické evidence tržeb za principiální a dá se říci ideologickou věc. Jeho odpověď byla doslova taková, že - jedna věc je politika a druhá věc je byznys. Nechci řešit, zda elektronická evidence tržeb je správný či nesprávný počin. Rád bych se zamyslel nad vyslovenou proklamací - jedna věc je politika, ale byznys je byznys.

Za každou cenu vydělat

Dělá to na mne dojem, že hlavním ideologickým cílem mnoha lidí, jisté části politiků, ale i podnikatelů u nás a v našem západním světě, jsou pouze peníze a to za každou cenu. Je jedno jak je získáme a od koho je máme, hlavně že je utržíme. Vždycky jsem si myslel, že politika se vede proto, aby si politické strany bránily a prosazovaly své společenské zájmy, společenské ideje. Proto si snad lidé strany zakládají, aby za tyto hodnoty bojovaly.

Pokud žijeme v demokratické společnosti, pak ten boj probíhá korektně, na půdě parlamentu. Vychází však najevo, že tomu tak vždy není. Pod praporem různě deklarovaných stranických a skupinových cílů a zájmů vitězí jediná a nadstranická hodnota, kterou jsou peníze. Zajímalo by mne, jak by se tito lidé zachovali, kdyby byli třeba výrobcem zbraní a prodávali je lidem, o kterých vědí, že je pak obrátí proti nim, jejich rodinám či jejich zemi. I to se ale dnes už bohužel ve světě děje. I já mám dnes pocit, že si sama západní civilizace kope hrob. V touze stále do nekonečna bohatnout, přcházíme o svobodu a klidné žití.

Ale zpět domů. Také jsem si nedávno přečetl, že zemědělci chtějí po svém ministrovi, aby zajistil, že se zemědělská půda bude smět prodávat jen jim a ještě za regulované ceny. Tak by ještě scházelo, aby někoho napadlo, že má-li širší rodina více jak jeden byt nebo chalupu, měla by „nadbytečné zásoby“ vložit do nějakého nemovitostního fondu, vlastněného třeba bývalými nebo současnými plitiky a ten fond by je za úplatu pronajímal „potřebným“. Nějak mám v poslední době stále častěji pocit, že se ten náš svět zbláznil.

Za každou cenu utratit

Když už jsem u toho bláznění, tak jsem se nedávno seznámil s několika výzvami k účasti na výběrovém řízení k realizaci veřejných zakázek. Ta jedna se jmenovala „Ověřovací studie prostředí pro realizaci intervencí prioritních os a ověření relevance jejich specifických cílů“. Vypsalo ji jedno ministerstvo a je možná úplně jedno které. Naplněním zakázky by měl být tento výstup: provedení analýzy aktuálního stavu prostředí, rozvojových potřeb a indikátorové soustavy Operačního programu za účelem získání srovnávací báze pro tematické evaluace hodnotící dopad intervencí Operačního programu v průběhu implementace programu. Cena zakázky 1.800.000,- Kč. No nevemte to !

Ta další veřejná zakázka již měla pragmatičtější název: „Dokumentace zhodnocení stávajícího způsobu správy bytového fondu města XY a návrh jeho optimalizace a privatizace“. Zní mi to tak, že někdo chce prověřit svou správu věcí veřejných, vychytat nedostatky, správu optimalizovat a třeba i něco v zájmu efektivity správy zprivatizovat. To nezní bláznivě. Hodnotící kriterium je však ze 70% cena a zbytek je na komplexnost nabídky z hlediska rozsahu poskytovaných služeb. Hodnota zakázky nezveřejněna. Tak jsem už taky na rozpacích. Vždycky jsem si myslel, že když si nevím rady a budu hledat pomoc, tak buď musím oslovit opravdu dobré a v té oblasti vzdělané kamarády a nebo si za peníze najít opravdu dobrého odborníka. Když si však budu hledat pouze podle toho jak je levný, tak je dost pravděpodobné, že ty peníze splachuji do záchodu včetně komplexnosti nabídky. Nemusí asi být kvalitní, ale hlavně levná a komplexní.

Tak hlavně si zachovejme zdravý selský rozum a humor. Peníze nejsou všechno, ale zdá se, že dost zmůžou.

Autor: Jaroslav Novotný | úterý 29.12.2015 10:05 | karma článku: 15.67 | přečteno: 573x

Další články blogera

Jaroslav Novotný

Nákup a prodej nemovitosti: S realitkou nebo bez realitky

S rozvojem elektronického obchodování se i na trhu s nemovitostmi vyprofilovaly služby, které nabízejí obdobné či totožné služby jako klasické realitní kanceláře, přestože klientům sdělují, že vlastně realitkou nejsou.

15.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 635 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat!

Pro jisté chování skupiny lidí se vžilo přirovnání, chovají se jako stádo ovcí. Asi tomu tak bude. Jinak by se toto přirovnání tolik nevžilo. Stádo ovcí jde někdy samo za svým cílem, tedy především za potravou.

28.7.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Konečně recept jak srazit ceny nemovitostí

Odborníci se přou, zda jsou již ceny nemovitostí na vrcholu či ještě porostou. Jedna statistika stíhá druhou. Ceny nových bytů v Praze 3 vzrostly za jeden rok snad více jak o 25%. Jinde ještě více nebo o trochu méně.

21.6.2017 v 16:45 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 999 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Prodej bez provize, s provizí, služby zdarma?

Realitní zprostředkovatelé lákají klienty na různé slogany. Často se v současnosti objevují marketingová lákadla na téma prodej bez provize, bez realitky, tržní odhad zdarma apod.

2.5.2017 v 13:14 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Heller

Je třeba otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 475 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 96 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 657 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 536 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 703

Vystudovaný inženýr na stavební fakultě ČVUT, obor konstrukce doprava. V roce 1990 jsem spoluzaložil firmu RAK, ve které působím dodnes. Zabýváme se službami v oblasti nemovitostí. Odborně působím na Institutu oceňování majetku při VŠE, dále na BIVŠ a několik let jsem prezidentem Asociace realitních kanceláří ČR.

http://www.rak.cz

http://www.spravujemenemovitosti.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.