Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový míč utopený v koktejlu

2. 06. 2016 20:10:00
O tom jak může někomu fotbalový míč utopený v koktejlu pomoci rozluštit aktuální dění ve světě i u nás.

Fotbalový míč utopený v koktejlu

Dnes a denně jsme v dnešním mediálním světě bombardováni informacemi z různých oborů lidského činění. Poslední roky jsou však charakteristické informacemi o náboženských, etnických a jim podobných nepokojích. O lokálních válkách, teroristických útocích a nových formách různých jiných válek. Člověk se stále musí zamýšlet co je příčinou, jak tyto problémy vznikají, komu je to ku prospěchu nebo zda to někdo řídí apod. Mohou za to Američané ? Mohou za to Rusové ? Nebo to řídí Číňané, Al Kaida či Islámský stát ? Není to vše jen důsledkem něčeho, co funguje nezávisle na nás a vzniká to tak nějak spontánně, protože jsou pro to vhodné podmínky ?

Vždy se snažím nějaké složité problémy, které občas člověk řeší v soukromém či podnikatelském životě k něčemu připodobnit. Problematiku fungování akciové společnosti se složitou akcionářskou strukturou, složenou z dalších právnických osob, jsem si např. připodobnil k chování vícečlenné rodiny, kde každý z členů tak trochu upřednostňuje své skryté zájmy nad zájmem fungování rodiny jako celku. Pomohlo mi to v chápaní některých situací a rozluštění chování akcionářů. V chování Evropské unie často zase vidím onu analogii složitosti řízení akciové společnosti s nesourodou a mnohdy vlivnou akcionářskou strukturou. Člověk si z těch připodobnění pak snáze vyvodí východiska a závěry. Tedy já, abych nezobecňoval. Doufám jen, že to s Evropskou unií nedopadne jako se zmíněnou akciovou společností, která se v klidu rozešla a přestala podnikat.

Rád bych se ale vrátil k úvodnímu tématu. Žijeme ve světě, který se běžnému smrtelníkovi ještě před deseti lety zdál naprosto nekonflitní, bezproblémový. Mocnosti se téměř plácali po zádech, prezidenti se scházeli na různých summitech, kde se většinou jen fotili. Všichni byli šťasní a vše rostlo do nebe. Nebylo tomu tak sice po celé zeměkouli, ale to nám nebo lépe mně až tak nevadilo. Svět se však změnil. Abych si to zase nějak připodobnil, tak původně pevný, voděodolný fotbalový míč se nějak obehrál. Trochu se odřel, kožené segmenty trochu zdegradovaly a švy začaly propoštět vodu. Těm koženým segmentům můžeme říkat, jednomu třeba Evropa, druhému Amerika, dalšímu Střední východ, nebo i jinak. Třeba Německo, Francie, Česko, Egypt, Irák, USA, Sýrie, Rusko apod. Do toho míče teče. Všechny ty segmenty si to uvědomují. Díry však lepí každý po svém. Mobilizují své vlastní síly, aby utěsnily otvory v jejich segmentu. Někde se to daří trochu utěsnit, jinde o to více teče. To vyvolává domněnky, že ten sousední segment nám škodí a je třeba ho nějak pokárat, něcomu udělat, třeba mu ublížit, nebo mu tam nechat udělat další díru. V jednotlivých segmentech míče dále vznikají různé skupiny, které se snaží problematiku řešit po svém a ne metodou jednoty segmentu. Tím tu kůži ještě oslabují až hadrovatí. A jak je to s tou vodou, která tam teče ? Jak se do ní ten míč dostal ? Je třeba udělat rozbor té vody, není nějak agresivní? A hle, je agresivní. Tou kapalinou není voda, ale koktejl. Namíchaný omamující třísložkový koktejl. Jednou složkou je nápoj zvaný vědeckotechnický rozvoj. Druhou složkou koktejlu je nápoj zvaný globalizace. Třetí složkou je opojný nápoj zvaný peníze. A v tomhle mixu se ten fotbalový míč topí. Tak mám nějak pocit, že lepší cestou, než se znažit zalepit ty švy a díry, by bylo zbavit se té lázně. Ale jak to udělat. Není síla, která by ten koktejl někam vypustila a do míče přestalo téct. Vychází také najevo, že žádné složky koktejlu se nelze jen tak zbavit. Jedna složka totiž podporuje druhou a druhá umožňuje vznik třetí a nebo je to naopak. Tak snad jedině ten koktejl naředit. Přidat další složku. Možná než naředit, spíše zahustit. Hustší koktejl hůře poteče a nebude tolik do míče pronikat. Co přidat vodní sklo? Vajíčka se kdysi ukládala do roztoku tzv. vodního skla. To povrch vajíček utěsnilo a prodloužilo dobu skladování.

Jsem přesvědčen, že řešení se najde nebo spontánně vznikne. Jen není jasné, jaké řešení to bude. Zda se povrch utěsní či koktejl vypustí. A také není jasné kdo se o to postará a kdy to nastane. Dříve než po mistrovství Evropy ve fotbale to ale jistě nebude.

Jaroslav Novotný

Autor: Jaroslav Novotný | čtvrtek 2.6.2016 20:10 | karma článku: 8.89 | přečteno: 215x

Další články blogera

Jaroslav Novotný

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat!

Pro jisté chování skupiny lidí se vžilo přirovnání, chovají se jako stádo ovcí. Asi tomu tak bude. Jinak by se toto přirovnání tolik nevžilo. Stádo ovcí jde někdy samo za svým cílem, tedy především za potravou.

28.7.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Konečně recept jak srazit ceny nemovitostí

Odborníci se přou, zda jsou již ceny nemovitostí na vrcholu či ještě porostou. Jedna statistika stíhá druhou. Ceny nových bytů v Praze 3 vzrostly za jeden rok snad více jak o 25%. Jinde ještě více nebo o trochu méně.

21.6.2017 v 16:45 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 931 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Prodej bez provize, s provizí, služby zdarma?

Realitní zprostředkovatelé lákají klienty na různé slogany. Často se v současnosti objevují marketingová lákadla na téma prodej bez provize, bez realitky, tržní odhad zdarma apod.

2.5.2017 v 13:14 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Koupím byt, efektivně investuji a ušetřím si starosti?

Současnost nemovitostního trhu je charakterizována velkou chutí investovat. Mnoho lidí řeší svou bytovou situaci, mnoho lidí uvažuje o investici, která pronájmem uhradí hypotéku, a ještě něco zbyde.

16.2.2017 v 14:11 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 480 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vít Šlechta

Podvod přímé demokracie

Již Alexis de Tocqueville v 19. století odhalil, že přímá demokracie v sobě obsahuje všechny neduhy nenáviděných despocií. A tak podobna královskému tyranu, představuje přímá demokracie ten nejhrubší způsob manipulace a totality.

18.8.2017 v 16:52 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 226 | Diskuse

Pavel Kamas

Ať si psi štěkají, my budeme jíst psí maso. Babiš & Zaorálek s.r.o.

Původně jsem chtěl použít okřídlené přísloví o nekousajícím a štěkajícím psovi. Mám na mysli politickou garnituru. Nejen tady na blogu štěkáme, ale i komentátoři a politologové. Jsme takoví psi, které stejně politici snědí.

18.8.2017 v 16:19 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 232 | Diskuse

Zdeněk Král

Přejetí, zastřelení, nebo pobodání? Aneb kam letos na dovolenou

Česká xenofobní republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa a zatvrzele na tom odmítá cokoli měnit. Kam se vydat, když chcete být kulturně obohaceni?

18.8.2017 v 13:14 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 2562 | Diskuse

Jan Dvořák

Zvrhlá šéfová z německé kontrarozvědky likviduje uprchlické aktivisty – bylo v televizi

Byla to souhra náhod, že když jsem ve čtvrtek po půl sedmé večer přepnul z televizní stanice, která vysílala další premiérový díl KOBRY 11, na Čtyřiadvacítku, že tam také byla řeč o teroristickém útoku.

18.8.2017 v 9:45 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Pavol Lukša

Zaorálkovi oranžoví kostlivci

Nastalo předvolební účtování, a tak se diskutuje to či ono, hlavně, když se takzvaná kauza nedotkne nás.

18.8.2017 v 9:24 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 700

Vystudovaný inženýr na stavební fakultě ČVUT, obor konstrukce doprava. V roce 1990 jsem spoluzaložil firmu RAK, ve které působím dodnes. Zabýváme se službami v oblasti nemovitostí. Odborně působím na Institutu oceňování majetku při VŠE, dále na BIVŠ a několik let jsem prezidentem Asociace realitních kanceláří ČR.

http://www.rak.cz

http://www.spravujemenemovitosti.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.