Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věřitelé, braňte se. Reklama na špatný obchod a Šmejdi

9. 03. 2016 15:13:55
Věřitelé, braňte se. Zpráva o tom, když se legislativní opatření může praktikovat proti zájmu toho, kdo jej vyvolal.

Dnes jsem slyšel ve sdělovacích prostředcích, že tzv. Šmejdi okrádali seniory na Litoměřicku tím, že za nízké ceny od nich nakupovali zemědělskou půdu a tu pak následně s vysokými zisky prodávali dále. Ano obchod se zemědělskou půdou zřejmě dlouhodobě prochází růstovým trendem. Půda se stává silně poptávaným zbožím. Tato tržní situace vždy vyvolává nerovnováhu. Roste poptávka, slábne nabídka. Levně koupit a draze prodat by se dalo hodnotit jako standardní obchodní praktika. Je možná diskutabilní, jakou formou nakupuji a jak jsou smluvní strany informovány.

S nemovitostmi se neobchoduje každý den. A tak lidé, kteří v životě neudělali žádný obchod nebo prodávali nemovitost jednou za život, nemají žádné praktické zkušenosti. Dostupnost informací na trhu je stále omezená. Dnes asi každý ví, kam se obrátit, prodává-li ojetý automobil, informovanost o tomto zboží je velká a přesto i zde dochází někdy k dobrým a pro někoho špatným obchodům. U nemovitostí je to ještě mnohem komplikovanější.

Zprávu ve sdělovacích prostředcích jsem pochopil jako kritiku nemorálního postupu tzv. Šmejdů. Dalo by se s tím asi souhlasit. Pokud někdo cíleně zneužije slabosti té druhé strany, může docílit skutečně zajímavých a pro mnoho lidí nemorálních, zisků. Reakce na tuto problematiku budou mít jistě dvě meze. Tou jednou bude reakce typu, když je někdo hloupý, neinformuje se, nenajme si poradce, tak je to jeho chyba. Udělal prostě špatný obchod. Druhou mezí bude reakce typu, je to naprosto nemorální záležitost a měla by se trestat. Jsem toho názoru, že většina reakcí bude přiměřenějších a někde v prostoru mezi těmito mezemi. Co není, trestné je dovolené.

Obchod s nemovitostmi v naší novodobé historii procházel a prochází různými vývojovými stádii. Bylo nutné provést řadu legislativních opatření, aby trh mohl vůbec volně fungovat a aby bylo možné některé nemovitosti i definovat. Tak na počátku devadesátých let vznikl např. zákon o katastru nemovitostí, byla zrušena většina cenových regulací, vznikl zákon, který definoval co je byt a nebytový prostor a řada dalších norem. Pro úvěrování nákupu nemovitostí byl také vytvořen legislativní prostor hypotéčnímu úvěrování. S úvěrováním nákupů nemovitostí však také souvisí jistá rizika. Řada věřitelů se dostává do situací, že dlužník neplní své závazky a bylo třeba tuto situaci nějak řešit.

Iniciativou věřitelů a zejména bank tak vznikl Zákon č. 26 / 2000 Sb. o veřejných dražbách. Tento zákon měl zajistit především ochranu věřitelů a zajistit snadnější řešení zpeněžení majetku dlužníka.

Dražba by měla objektivizovat prodejnost nemovitosti. Pokud je správně propagována a podmínky jsou optimálně nastaveny, mělo by být dosaženo tzv. obvyklé ceny. Tedy ceny, za jakou lze nemovitost v daném čase a za obvyklých podmínek zpeněžit. Někde jsem se dočetl, že dražbou se prodávají nemovitosti za maximální možnou cenu. Pro věřitele by to tedy měl být i transparentní nástroj zpeněžení. O to více mne překvapila reklama jedné tuzemské euro dražební společnosti, která byla přílohou středečních Hospodářských novin. Hlavní reklamní slogan zní „Nemovitost za 1/2 ceny“- cesta k výhodnému nákupu nemovitosti. Nemohl jsem zapudit jistou dnešní paralelu, že se mi hned vybavila problematika morálnosti a nemorálnosti obchodů s půdou. Možná si to špatně vykládám, ale být klientem, který prostřednictvím této společnosti prodává, tak bych asi hodně, hodně zpozorněl. Zejména být věřitelem, který chce dosáhnout návratu maxima svých propůjčených a nevrácených prostředků. Nakonec i ten dlužník může přijít ještě více zkrátka. Prodá-li se totiž dobře, zbyde i na něj. Kdybych nebyl věřitelem a jen prostě chtěl prodat, tak tam jistě nepůjdu. Nabízejí sice nemovitosti za atraktivní ceny a bezpečný způsob investice, ale pro koho? Kupci se asi pohrnou.

Autor: Jaroslav Novotný | středa 9.3.2016 15:13 | karma článku: 8.14 | přečteno: 444x

Další články blogera

Jaroslav Novotný

Vše pro vaše dobro, nechte se očipovat!

Pro jisté chování skupiny lidí se vžilo přirovnání, chovají se jako stádo ovcí. Asi tomu tak bude. Jinak by se toto přirovnání tolik nevžilo. Stádo ovcí jde někdy samo za svým cílem, tedy především za potravou.

28.7.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Konečně recept jak srazit ceny nemovitostí

Odborníci se přou, zda jsou již ceny nemovitostí na vrcholu či ještě porostou. Jedna statistika stíhá druhou. Ceny nových bytů v Praze 3 vzrostly za jeden rok snad více jak o 25%. Jinde ještě více nebo o trochu méně.

21.6.2017 v 16:45 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 931 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Prodej bez provize, s provizí, služby zdarma?

Realitní zprostředkovatelé lákají klienty na různé slogany. Často se v současnosti objevují marketingová lákadla na téma prodej bez provize, bez realitky, tržní odhad zdarma apod.

2.5.2017 v 13:14 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jaroslav Novotný

Koupím byt, efektivně investuji a ušetřím si starosti?

Současnost nemovitostního trhu je charakterizována velkou chutí investovat. Mnoho lidí řeší svou bytovou situaci, mnoho lidí uvažuje o investici, která pronájmem uhradí hypotéku, a ještě něco zbyde.

16.2.2017 v 14:11 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 480 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Islamistický teror je jen kouřová clona

Jestliže je islamistický teror zvěstováním soudného dne, pak nemůže nemít svoji cenu. Oddělila se od Homo sapiens sapinens evoluční vývojová větev, kterou jsou muslimové? Čtěte grafomanské bláboly, budete moudřejší!

18.8.2017 v 17:13 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 224 | Diskuse

Milan Hausner

Na pískovišti, v hospodě i v parlamentu

Kvalita školy se probírá od pískoviště, hospody až po parlament; nyní před volbami budou nepochybně takové diskuze pokračovat a nabývat na síle.

18.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 6.61 | Přečteno: 137 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I devadesátiletý politik může být modernista

Příkladem budiž současný tuniský prezident Beji Caid Essebsi (*1926). Usiluje o pokrok a rovnost mezi muži a ženami – a dostal se kvůli tomu do kontroverze s některými muslimskými učenci.

18.8.2017 v 15:05 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 123 | Diskuse

Pavel Kovařík

Strážníkem v osmnácti? Kde je problém?

Řady městské policie nově rozšíří mladí rekruti ve věku od osmnácti let. Kritici varují: "Jsou příliš mladí, nezkušení, podléhají emocím" Možná jo, možná ne. Problém vidím jinde. Problém je Škola.

18.8.2017 v 14:33 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 388 | Diskuse

Tomáš Gayer

S naší společností to není vůbec špatné!

Myslím, že s naší společností to není vůbec špatné, jak by se mohlo někdy zdát. Dnešní komentář pana Pehe na Seznamu cz je toho dokladem....

18.8.2017 v 11:05 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 966 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 700

Vystudovaný inženýr na stavební fakultě ČVUT, obor konstrukce doprava. V roce 1990 jsem spoluzaložil firmu RAK, ve které působím dodnes. Zabýváme se službami v oblasti nemovitostí. Odborně působím na Institutu oceňování majetku při VŠE, dále na BIVŠ a několik let jsem prezidentem Asociace realitních kanceláří ČR.

http://www.rak.cz

http://www.spravujemenemovitosti.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.